LaTeX’de basit çizgeler (xypic)

LaTeX’le kavramlar arası ilişkileri gösteren temel şekilleri çizmek aslında hiç zor değil. Hem de kaynak kodun içerisinde olduğu için ayrı bir araç kullanmadan yaratıp değiştirebilirsiniz.

xypic örnek �emaYandaki şekil xypic makroları kullanarak yapılmış. Daha önceki ipucunda kullandığımız ağaç ilişkisini biraz süsleyerek şekilleri tanımlayıp kullanacağız. Temel olarak düğümlere çerçeve koymak, değişik bağlantı stilleri kullanmak ve düğümleri isimlendirerek ağaç yapısı dışında standart dışı bağlantılar yapmak olası. Bunun dışında tablo şeklinde yerleştirme, parantezlerle geri dönüş noktası oluşturma gibi kavramlar aynı.

Önce kodumuza bir bakalım:

\\documentclass{article}
\\usepackage[frame,graph,arrow]{xypic}
\\usepackage[latin5]{inputenc}
\begin{document}
...
\\xygraph{[]!{<12mm,0mm>:}
    *+[F]\\txt{\\sf Araç}
        (:[dll] *+++[o][F=]\\txt{\\sf Araba}
            (-[d] *+[F--]\\txt{\\sf Hoverkraft}="hover",
             :[drr] *+[F]\\txt{\\sf Bondsmobil}="bonds"),
         :[d] *++[F=]\\txt{\\sf Tekne}
            (:"bonds",
             :@{<=>}"hover",
             :[drr] *+[F]\\txt{\\sf DenizUçağı}="denizuc"),
         :[drr] *+[F.]\\txt{\\sf Uçak}
            (:"bonds",
             :"denizuc")
}

Her düğümde gördüğünüz *+[F] kısmı hücreyi büyüterek (dilediğiniz sayıda + koyabilirsiniz) etrafına bir çerçeve çizmeyi sağlıyor. F’den sonra –,.,= koyarak farklı çerçeve sınırları üretebilirsiniz (Hoverkraft, Uçak,Tekne). Araba örneğinde [o][F=] kullanılarak nasıl yuvarlak çerçeve yapabileceğinizi görebilirsiniz.

Diğer bir yenilik :[dl] ifadelerinde. : yerine – koyarak oksuz bağlantı
yapabileceğiniz gibi :@{<.>}[dl] yazarak bağlantıyı dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Parantez içindeki ilk karakter başlangıç noktası, aradaki karakter çizginin dokusu, son karakterse sonuç noktasının nasıl olacağını belirtiyor.

Son yenilikse herhangi bir düğüme isim verebilmeniz. *\txt{Ali}=”ali” şeklinde hücre içeriğinin hemen yanına =”isim” şeklinde isim vererek düğümü adlandırabilirsiniz. Sonra :[dr] benzeri ifadelerde köşeli parantez ve içeriği yerine “…” şeklinde ismi yazarak dilediğiniz bağlantıyı oluşturabilirsiniz.