Bilgisayar
Google translate ile dolandırıcılık
April 8, 2010
1

Çoğunuz aşağıdaki gibi dolandırıcılık e-postaları almışsınızdır.

Biz şu anda bizim metu.edu.tr Veri Tabanı yükseltiyorsanız, Bu yükseltmek için metu.edu.tr hesabınızı kapatabilirsiniz,senin metu.edu.tr hesap korumak için, ileri lütfen Kullanıcı Adı ve Şifre E-posta ile customercare hizmetleri:
….@att.net


Bu eskiden İngilizce phishing (oltacılık diye çevirilebilir) e-postası atanların Google translate’i keşfetmeleri ile başladı. Her ülkeye kendi dilinde olta atmak çok akıllıca bir fikirdi. Fakat bu arkadaşların Google translate’in Türkçe’de ne kadar başarısız olduğu konusunda bir fikirleri yok. Yine de bilgisayar deyimleriyle konuşan insanların anlaşılmaz olduğu varsayımıyla yukardaki yazıya itibar edenler olabilir belki :).

Çeviri servisleri oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Fakat malesef başarılı bir Türkçe çeviri motoru üzerine ciddi bir projeyi finanse etmeye kimse yanaşmıyor. 10 yıl kadar önce yabancı bir firma Türkçe’yle ilgili bir proje yapmıştı ve çeviri motorlarına Türkçe’yi ekletmişti ve belli bir düzeyde başarı yakalamıştı, sonları ne oldu bilmiyorum. Var olan google translate gibi motorlar da istatistiksel ve kestirme yöntemler kullandıkları için Türkçe’ye özgü zorluklarla başa çıkamıyor.

Birkaç ay önce de “biz süper çeviri yapıyoruz, sizin dünyanın her yerinden insanlarla Türkçe chat yapmanızı sağlıyoruz” diyen bir adam çıkmıştı televizyona. Ben de bir Türk şirketi çeviri ile ilgileniyor demiştim. Hemen web sayfalarına girdim ve karşıma Google translate çıktı. 🙂