Linux
Like a Prayer
October 13, 2008
0

Son dönemde mail istemcilerinin büyük çoğunluğunu İnternet tarayıcıları ele geçirdi. Çogu kişi IMAP istemciler yerine aslen HTTP-IMAP geçidi olan webmail uygulamalarını tercih ediyor.

Webmail sunucularının büyük çoğunluğu durumsuz çalışıyor. Yani istemciden gelen her tıklamada yeni bir IMAP oturumu açıp işlemi yaptıktan sonra oturumu kaybediyor. Rouncube gibi posta başlık listesini tamponda tutanlar var ama hala bir “yetkilendir-işlemi yap-çık” döngüsünü işletmek zorunda kalıyorlar.

İşlemi hızlandırmanın bir yolu bir IMAP vekil sunucusu yerleştirmek (Bkz. imapproxy) böylelikle yetkilendirmeyi ve oturumu açık tutarak yeniden kullanabiliyorsunuz. Ama hala sunucu, istemcinin durumunu tutmadığı için thunderbird, kmail, evolution benzeri istemcilerden yavaşsınız.

İki yıl kadar önce, ya bunu yapmışlardır dediğimde Prayer‘la karşılaştım. C ile yazılmış, tam düşündüğüm gibi her oturum için oturumun durumunu sunucuda tutan, IMAP oturumunu açık tutan ve dolayısıyla her tıklamada sadece minimum gerekli işlemi yapan, bu sayede de son derece hızlı bir webmail yazılımı. Kullanıcı arayüzü çirkin olsa da hızı gerçekten müthiş. Ayrıca PHP tabanlı olan webmail’lere göre güvenli olduğu da muhakkak. Eminim Java gibi bir dilde uygulama sunucuları üzerinde çalışan muadilleri vardır ama ben Prayer’in bu koşullarda popüler olmamasına çok şaşırıyorum.

Eeee, bunları niye şimdi yazıyorsun derseniz, yeni sürümü çıkmış, Gökdeniz kurmuş, ben duyurayım, siz kurun, sonra gelenler de hani bana hani bana desin diye… 🙂